Олег Николаев поздравляет с Днем избирательных комиссий  в Чувашской Республике

Суйлав комиссийĕсен хисеплĕ членĕсемпе ĕçченĕсем, суйлав тытăмĕн ветеранĕсем!

Сире Чăваш Республикинчи суйлав комиссийĕсен кунĕ ячĕпе саламлатăп!

Çак куна тăхăр пине яхăн çын — тĕрлĕ професси, интерес тата тĕнче курăм представителĕсем — виççĕмĕш çул паллă тăваççĕ. Анчах сире пурне те, хисеплĕ ĕçтешсем, хăвăрăн влаç органĕсен суйлавĕн уççăнлăхĕпе легитимлăхне тивĕçтерессипе çыхăннă ĕçĕре парăнни пĕрлештерет.

Суйлав процесĕнче цифра технологийĕсемпе усă курнин ăнăçлă опытне пĕрре кăна мар федераци шайĕнче палăртнă. Кăçалхи авăн уйăхĕнче тăхăр муниципалитет йĕркеленĕвĕнчи хушма суйлавсенче эпир пуçласа дистанци мелĕпе электрон сасăлав ирттерĕпĕр.

Сире граждансем хăйсен кăмăлне ирĕклĕн палăртассине йĕркелеме, суйламалли тата суйланмалли Конституци правине тивĕçтерме хастар хутшăннăшăн тав тăватăп.

Сире пурне те професси енĕпе çĕнĕ çитĕнÿсем тума тата пĕтĕм ыррине сунатăп!

Чăваш Республикин Пуçлăхĕ                                             Олег Николаев

Уважаемые члены и работники избирательных комиссий, ветераны избирательной системы!

Поздравляю вас с Днем избирательных комиссий в Чувашской Республике!

Третий год этот день отмечают около девяти тысяч человек – представители разных профессий, интересов и взглядов.

Но все вы, уважаемые коллеги, объединены преданностью своему делу обеспечения прозрачности и легитимности выборов органов власти.

Успешный опыт применения цифровых технологий в избирательном процессе неоднократно был отмечен на федеральном уровне. И в сентябре этого года мы впервые используем дистанционное электронное голосование на дополнительных выборах в девяти муниципальных образованиях.

Благодарю вас за деятельное участие в организации свободного волеизъявления граждан, реализации их конституционного права выбирать и быть избранными.

Желаю всем вам новых профессиональных успехов и всего самого доброго!

Глава Чувашской Республики                                         Олег Николаев

27 июля 2023